Iidsel Narval on üks täiesti ebatavaline vaatamisväärsus – nahkhiired! Seejuures on mitmed Narva populatsiooni liigid väga haruldased.
Nahkhiired on ennast sisse seadnud Narva linnuses, Pimeaias, vanalinna majade pööningutel, nende lemmikpaigaks on aga Victoria bastioni kasematid. Just siin, kasemattide teisel korrusel, talvituvad nad suurte kolooniatena.
Suvel lahkuvad nad bastionist ja elavad Pimeaia vanade puude tüveõõnsustes ning nende tarbeks zooloogiateadlaste pealekäimisel puude otsa riputatud majakestes.
RASKE USKUDA…
… Kõva pakasega võivad nahkhiired ellujäämiseks muuta end „jääpurikaks”! Talvel, mil toitu napib, jäävad nahkhiired jõu ja energia kokkuhoidmiseks pikka talveunne. Seejuures nende kehatemperatuur alaneb, ainevahetus aeglustub, süda hakkab harvemini lööma ja nad peaaegu et ei hinga.
… Tänu pikale talveunele magavad nad 3,5 korda kauem kui teised imetajad ning mõnede nahkhiirte eluiga ulatub 40 aastani.
… Nahkhiired on iidsed olendid. Arheoloogid on avastanud 55 miljonit aastat tagasi elanud nahkhiirte jäänuseid.
… Üks nahkhiir võib tunni ajaga ära süüa 600 sääske.
… Tänu „sisseehitatud magnetkompassile” kasutavad käsitiivalised pikkadel lendudel Maa magnetvälja.
… Ööl vastu 21. septembrit tähistatakse maailmas üht kõige ebatavalisemat looduskaitsega seotud tähtpäeva – nahkhiirte ööd.
… Lennu ajal laulavad nahkhiired laule, esitades äärmiselt keerulisi silbikombinatsioone. Tõsi küll, inimkõrv ei suuda käsitiivaliste vokaalseid andeid vääriliselt hinnata, sest nahkhiired suhtlevad ultrahelisagedustel.